Досвід ведення занадто ранніх передчасних пологів, ускладнених передчасним відходженням навколоплідних вод

Автор(и)

  • O. B. Malanchuk Перинатальний центр, м. Київ,
  • V. P. Lakatosh Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, м. Київ,
  • O. U. Kostenko Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, м. Київ,
  • M. I. Antonuk Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, м. Київ,
  • T. T. Narutnik Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, м. Київ,

DOI:

https://doi.org/10.15574/HW.2016.111.58

Ключові слова:

занадто ранні передчасні пологи, передчасне відходження навколоплідних вод, очікувана тактика, вагітність, методи розродження, новонароджені з екстремально низькою масою тіла

Анотація

В Україні щороку народжується близько 1000 дітей з екстремально низькою масою тіла (ЕНМТ), що складає 0,3% від усіх новонароджених. Виживання немовлят з ЕНМТ у нашій країні має повільну тенденцію до зростання і не перевищує 50%. Немовлята з ЕНМТ мають найвищий ризик настання смерті, а також знаходяться у групі найвищого ризику щодо розвитку хронічної патології дихальної, нервової систем і сенсорного апарату та пов’язаною з нею інвалідністю. Ураховуючи зростання кількості народження дітей з ЕНМТ внаслідок передчасних пологів на тлі передчасного розвитку плодових оболонок (ПРПО), високу перинатальну захворюваність і смертність новонароджених, погіршення здоров’я і репродуктивного потенціалу жінки, набувають актуальності питання тактики ведення вагітності та пологів при ПРПО.


Мета дослідження
: зменшення перинатальних ускладнень у терміни 22–28 тиж вагітності, обтяженої ПРПО, на основі розроблення оптимальної тактики ведення вагітності та пологів.


Матеріали та методи
. Проведений аналіз впливу різних методів ведення вагітності та пологів на стан новонароджених у термін вагітності 22–28 тиж на фоні передчасного відходження навколоплідних вод. Контрольну групу склали 56 жінок, які мали безводний термін менше доби. В основній групі застосовували очікувальну тактику з тривалим безводним терміном. Залежно від тривалості безводного терміну основну групу було поділено на 2 підгрупи. Підгрупу ІА склали 86 вагітних з безводним терміном 5 діб, а підгрупу ІВ склали 64 вагітні з безводним терміном 25 діб. Статистичне оброблення результатів здійснювали за допомогою програми Microsoft Excel. Вірогідність відмінностей розраховували за t-критерієм Стьюдента.


Результати
. Аналізуючи частоту і структуру акушерських та перинатальних ускладнень у жінок в термін 22–28 тиж вагітності на тлі різних за тривалістю безводних періодів, різних термінів розродження доведена ефективність тактики розродження, яка застосовується у Перинатальному центрі м. Києва. Це корелює з даними клініко-статистичного аналізу показників неонатальної смертності та захворюваності.


Заключення.
У досліджені виявлено, що на показники неонатальної смертності та захворюваності мають вплив: тривалість безводного проміжку, гестаційний термін, методи розродження. Тривала очікувальна тактика призводить до реального зменшення розвитку респіраторного дистрес-синдрому, але спостерігається зростання частоти розвитку хоріоамніоніту і неонатальних інфекційних захворювань. Тому рекомендовано очікувальну тактику тривалістю 5 діб з подальшим розродженням жінок. При терміні вагітності 22–27 тиж шлях розродження не має впливу на показники неонатальної захворюваності. Перевага при розродженні жінок у термін 27–28 тиж, особливо при незрілій шийці матки та тазовому передлеженні плода, надається кесареву розтину.


Ключові слова:
занадто ранні передчасні пологи, передчасне відходження навколоплідних вод, очікувана тактика, вагітність, методи розродження, новонароджені з екстремально низькою масою тіла.

Посилання

Veropotvelyan PN, Guzhevskaya IV, Veropotvelyan NP. 2013. Premature rupture of amniotic membrane - infectious factor. Health zhenschiny 5(81):57-64.

Іvanyuta SO. 2012. Peredchasnі canopies (klіnіchna lektsіya). Neonatologіya, hіrurgіya that perinatal medicine. ІІ;1(3):5-7.

Kvіnan DT, Hobbіns DS, Spong KU. 2009. Protocols for vagіtnostey riziku temple. K, Fenіks:362.

Kloetrі DP, Eyhenvald EK, Stark ER. 2009. Posіbnik s neonatalogії. K, Fenіks:310.

Lakatos VP, Naritnik TT, Bila VV, Aksonova AV, Tkalіch VO. 2014. Peredchasnі canopies: protirіchchya i suchasnі realії. Health zhenschiny I;7(93):16-24.

Moschich PS, Sulіma OG. 2004. Neonatologіya. K, Vishcha School:157.

Jazayeri A. Premature Rupture of Membranes. Электронный интернет – ресурс. EMedicine Sept. 9, 2008.Updated June 13, 2011. Accessed December 12, 2012. Availableat URL address: Koichi Kabayashi, Karen Wong et al. Influence of Oligohydramnios on Preterm Premature Ruptureof the Membranes at 30 to 36 Weeks’ Gestation. J. Obstet. Gynaecol.Can. 2010. 32;11: 1030-1034.

Mercer B.M. Petraglia F., Strauss G.F., Gabbe S.G. Wises G.Complicated Pregnancy. 4th ed. London: Informa health care,2007: 713-727. Perinatal outcome of twins compared to singletons of thesame gestational age: a case-control study. Twin Res. Hum. Genet. 2011. 14; 1: 88-93.

##submission.downloads##

Номер

Розділ

На допомогу практичному лікарю