Особливості розподілення еритроцитів периферійної крові за об’ємом клітин в активних донорів крові

Автор(и)

  • Yu. Yu. Derpak Станція переливання крові Південно-Західної залізниці, м. Київ,

DOI:

https://doi.org/10.15574/99907

Ключові слова:

активні донори крові, еритроцити, об’єм клітин

Анотація

Мета дослідження: оцінювання діагностичного значення показника РЕОК у донорів крові та вивчення можливості його застосування у закладах служби крові під час проведення скринінгових досліджень у разі допуску до участі у донації.


Матеріали та методи
. Обстежено 62 донори віком від 20 до 55 років (33 чоловіка та 20 жінок). Серед них 29 осіб (17 чоловіків та 12 жінок) здійснювали донацію вперше в житті – вони склали І, контрольну, групу спостереження, та 33 донори (17 чоловіків та 16 жінок) були постійними донорами зі стажем донорства понад два роки і здійснювали не менше двох донацій щорічно – вони склали II групу. Донори II групи потенційно могли мати дефіцит заліза. Визначення показника РЕОК у всіх донорів крові проводили автоматичним методом на гематологічному аналізаторі. Ураховували показники: кількості еритроцитів, вмісту гемоглобіну, гематокриту, середнього вмісту гемоглобіну і його середньої концентрації в одному еритроциті.


Результати
. Оцінювали стан еритроцитів у активних донорів крові за формою розподілу даних клітин за їхнім об’ємом – стандартне відхилення (SD), коефіцієнт асиметрії (As), коефіцієнт ексцесу (Ex) емпіричних еритрограм. Доведено, що у активних донорів крові середні показники розподілу еритроцитів за об’ємом клітин були нижчими, ніж у первинних донорів, а показники SD, As, Ex – достовірно не відрізнялись у донорів обох груп. Отже, зазначені особливості розподілу еритроцитів за об’ємом слід враховувати у клінічній лабораторній діагностиці.


Заключення
. Метод визначення показника РЕОК є інформативним, економічним, простим у виконанні, що дозволяє широко його впровадити у закладах служби крові як скринінговий для комплексного оцінювання стану здоров’я донорів у разі допуску до участі у донації активних донорів крові.


Ключові слова:
активні донори крові, еритроцити, об’єм клітин.

Посилання

Botos L, Ou DA, Gadlem D, Shallert T, Stenli D, Podolchak N, Volok O, Zanevs’ka L, Gaidukova S, Vydyborets S, Sergienko O. 2014. Donorstvo: zalutshennja donoriv krovi ta ii komponentiv. Kyiv – Vashington:200.

Lyubchack VV. 2010. Derzavnyj kontrol’ jakosti preparativ donors’koi krovi v Ukraini. State quality control of donor blood preparations in Ukraine. Gematologija i perelyvannja krovi. 35:186–196.

Nazional’ne kerivnyztvo z vyrobnychoi transfusiologii dlja zakladiv pidrozdiliv ta laboratorij sluzby krovi. 2015. Kharkiv, Zoloti storinky:336.

Technicheskoe rukovodstvo ABBA. 2000. Milan, Evropejskaja skola transfusionnoj mediziny:1056.

##submission.downloads##

Номер

Розділ

На допомогу практичному лікарю