Особливості стану мікробіоценозу піхви у вагітних у терміні 22–28 тиж вагітності, ускладненої передчасним розривом плодових оболонок
DOI:
https://doi.org/10.15574/83573Ключові слова:
занадто ранні передчасні пологи, передчасне відходження навколоплідних вод, новонароджені з екстремально низькою масою тіла, мікрофлора піхви роділлі та шлункового аспірату новонародженої дитини, клінічні прояви стрептококової інфекції у новонародженогоАнотація
Передчасний розрив плодових оболонок (ПРПО) є одним з актуальних і серйозних питань, які доводиться вирішувати практичним акушерам саме у контексті передчасних пологів. Встановити причину передчасних пологів досить важко, і численні повідомлення про зв’язок інфекції із передчасними пологами не визначають – чи інфекція безпосередньо впливає на початок передчасних пологів, чи передчасний розрив оболонок, чи обидві ситуації відразу. У зв’язку з недостатньою кількістю проведених досліджень вирішено проаналізувати різні підходи до антибактеріальної терапії з метою зниження материнської захворюваності та летальності новонароджених.
Мета дослідження: зменшення септичних ускладнень у породіль та новонароджених під час передчасних пологів у 22–28 тиж вагітності на тлі різної тривалості безводного терміну при ПРПО на основі вивчення особливості видового складу мікроорганізмів піхви та наявності в їхньому біотопі стрептокока групи В; розроблення схеми призначення антибактеріальної терапії.
Матеріали та методи. Було обстежено 206 жінок з ПРПО при передчасних пологах у термін 22–28 тиж вагітності. У групу контролю увійшли 56 вагітних, які були госпіталізовані у стаціонар з ПРПО на тлі регулярної пологової діяльності, що закінчилася народженням дитини. Безводний термін у цій групі склав 6,47±2,05 год. Антибактеріальну терапію не проводили. В основну групу (n=150) обстежених входили жінки з тривалим безводним терміном, вона була поділена на 2 групи: І група – 86 пацієнток з безводним терміном 120,30±2,06 год, які вживали антибіотики за розробленими схемами, після чого були розродженні; ІІ група – 64 пацієнтки з безводним терміном 600,05±3,05 год, у яких застосовували схеми призначення антибіотиків згідно з регламентним наказом та які після появи спонтанної пологової діяльності були розродженні вагінальним шляхом.
Для підтвердження діагнозу ПРПО застосовували експрес-тест Actim PROM. Забір на бактеріологічне дослідження матеріалу із піхви у вагітних проводили під час госпіталізації їх у клініку до призначення лікування антибіотиками та під час народження дитини: у матері із піхви та у новонародженого – для вивчення вмісту шлункового аспірату.
Статистичне оброблення отриманих результатів проводили з використанням стандартних пакетів прикладного статистичного аналізу (Statistic 6.0 for Windows, Statgraphics v. 7.0).
Результати. Передчасне відходження навколоплідних вод відбувається на тлі порушення мікроекології піхви – низького фону лактобактерій, колонізації піхви мікробними асоціаціями (46,60%), бактеріального вагінозу (37,55%), колонізації Streptococcus agalactiae (58,93%). У міру тривалості безводного терміну ще більше знижується колонізація піхви лактобактеріями, збіль-шується загальна кількість мікрофлори та її асоціативних зв’язків (64,06%), підвищується ступінь колонізації аеробно-анаеробною флорою, різко зростає кількість та колонізація піхви Streptococcus agalactiae (60,94%). Наявність стрептокока групи В є однією з основних причин захворюваності та смертності серед новонароджених. До факторів антенатального ризику виникнення СГВ-сепсису у новонароджених у разі передчасних пологів у 22–28 тиж вагітності на тлі ПРПО треба відносити: істміко-цервікальну недостатність (48,5%), народження попередньої дитини з проявами раннього сепсису (20,8%), бактеурію під час даної вагітності (18,9%). У новонароджених, які народилися від матерів, пролікованих за факторами ризику, на 50% менше виявляли ознаки раннього СГВ-сепсису, ніж у тих, які народилися від матерів, яким не встигли провести скринінгові методи дослідження і відповідно не проводили лікування.
Заключення. Під час проведення порівняльної характеристики мікрофлори піхви вагітних при передчасних пологах у 22–28 тиж на тлі передчасного відходження навколоплідних вод з різним терміном безводного проміжку доведено, що на показники септичних ускладнень у новонароджених та породіль має вплив адекватна антибактеріальна терапія.
Ключові слова: занадто ранні передчасні пологи, передчасне відходження навколоплідних вод, новонароджені з екстремально низькою масою тіла, мікрофлора піхви роділлі та шлункового аспірату новонародженої дитини, клінічні прояви стрептококової інфекції у новонародженого, антибактеріальна терапія.
Посилання
Ivaniuta SO. 2012. Preterm labor (Clinical lecture). neonatology, perinatal medicine and surgery II;1 (3): 5 - 7.
Kostyuk O. 2010. Perinatal infection caused by streptococcus group B: 120.
Lakatosh VP, Narytnyk TT, Belay VV, Aksenov AV, Tkalich VA. 2014. Preterm Labor: contradictions and current realities. Women health 7 (93):16-24.
Centers for Disease Control and Prevention: Prevention of perinatal group B streptococcal disease. Morbid Mortal Weekly Rep. 51: 1-22. 2002.
Nabil A EI Aila, Inge Tency,Geert Claeys et al. 2010. Comparison of different sampling techniques and different culture methods for detection of group B streptococcus carriage in pregnant women. BMC Infectious Diseases 10:285. http://dx.doi.org/10.1186/1471-2334-10-285; PMid:20920213 PMCid:PMC2956727
Verani JR, McGee L, Schrag SJ. 2010. Prevention of perinatal group B streptococcal disease- revised guidelines from CDC 2010. MMWR Recomm.Rep.59 (RR-10):1-36. PMid:21088663