Оцінка клінічної ефективності удосконалених методик абдомінального розродження при патології плацентації

Автор(и)

  • О.В. Голяновський Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, м. Київ, Україна
  • І.М. Іванкова Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, м. Київ, Україна
  • М.В. Хименко Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, м. Київ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.15574/HW.2018.135.88

Ключові слова:

кесарів розтин, акушерські кровотечі, аномально інвазивна плацента

Анотація

Частота розродження шляхом кесарева розтину (КР) підвищується у всіх країнах світу. Паралельно зростанню частоти КР, що виконують у нижньому сегменті матки, підвищується частота плацентації у нижньому сегменті матки – placenta praevia. Патологія плацентації (placenta previa/ placenta accreta/increta/percreta) є однією з основних причин життєво небезпечних масивних кровотеч (45%). У разі розвитку акушерської крововтрати, що перевищує 1,5% маси тіла, необхідне хірургічне спинення кровотечі (Наказ МОЗ України №205). Найбільш частим методом лікування таких кровотеч є проведення гістеректомії без придатків матки. Виникає нагальна необхідність в удосконаленні методики спинення кровотечі у разі КР на тлі передлежання та істинного прирощення плаценти шляхом збереження репродуктивного органу, попередження розвитку масивних акушерських кровотеч (МАК), зниження інтраопераційної крововтрати.

Мета дослідження: проведення оцінювання клінічної ефективності удосконалених методик абдомінального розродження при патології плацентації.

Матеріали та методи. У дослідженні брали участь жінки репродуктивного віку з КР в анамнезі та передлежанням плаценти. У рамках проведення проспективного дослідження було обстежено і розроджено шляхом повторного КР 157 вагітних, які були розподілені на дві групи. До І групи (основної) увійшли 107 вагітних із патологією плацентації (у подальшому основна група вагітних була поділена на дві підгрупи: Іа підгрупа – 57 вагітних, у яких на тлі передлежання плаценти спостерігалися ознаки аномально інвазивної плаценти (АІП), і Іб підгрупа – 50 вагітних з рубцем на матці та передлежанням плаценти без ознак істинного її прирощення (АІП або pl. accretа/incretа/percretа). До ІІ групи (контрольної) увійшли 50 вагітних з рубцем на матці без ознак АІП. Був розроблений алгоритм розродження вагітних з патологією плацентації та проведене оцінювання ефективності абдомінального розродження жінок з АІП у Іа підгрупі, порівнювали основні показники, насамперед об’єму крововтрати й інших ускладнень, з даними вагітних Іб підгрупи та з контрольною групою (ІІ група).

Результати. Плановий КР в основній групі (за відсутності кровотечі та інших ургентних показань) було виконано у терміні 37–38 тиж гестації у 86 (80,4%) вагітних основної групи та у 43 (86,0%) вагітних контрольної групи (р>0,05). Але суттєву достовірну різницю у проведенні планового КР фіксували між Іа і Іб підгрупами – відповідно 79,0% і 62,0% (р<0,05). Кількість радикальних хірургічних втручань з розширенням об’єму операції в основній групі було виконано достовірно більше, що пов’язано, насамперед, зі значною кількістю АІП з глибокою інвазією плаценти у міометрій – pl. increta/percreta – 25 (23,4%) жінок. Необхідно відзначити, що у 32 випадках АІП (вагітні Іа підгрупи) з діагностованою пренатально частковою pl. асcreta і у 10 – з pl. increta були проведені органозберігальні операції за розробленою нами методикою із застосуванням донного і корпорального КР, медикаментозною профілактикою (карбетоцин, транексамова кислота) і технічним супроводом (АПК тканин). Усього було виконано 42 органозберігальні операції у вагітних Іа підгрупи з АІП, що становило 73,7% від загальної кількості жінок з істинним прирощенням плаценти. У всіх випадках АІП (Іа підгрупа) – 57 вагітних (53,3% основної групи) і у 12 (11,2%) вагітних з повним передлежанням плаценти була виконана нижньосерединна або серединна лапаротомія у зв’язку з можливою необхідністю розширення об’єму хірургічного втручання. В усіх інших випадках (38 – 35,5%), тобто за відсутності істинного прирощення плаценти, проводили лапаротомію за Joel–Cohen або за Pfannenshtiel; так само, як у контрольній групі (48 випадків – 96,0%). Різниця у групах дослідження достовірна (р<0,01).

Заключення. Проведений аналіз ефективності застосування удосконалених методик кесарева розтину (КР) у вагітних із патологією плацентації (органозберігальна методика КР, донний КР), що включають перев’язування магістральних судин матки, комплексне використання технічного супроводу (РХ-скальпель і АПК тканин) і медикаментозну підтримку (карбетоцин і транексамова кислота), дозволяє у більшості випадків зберегти матку, достовірно зменшити середній об’єм інтраопераційної крововтрати, кількість масивних акушерських кровотеч, інтенсивність післяопераційного больового синдрому, сприяє покращанню якості післяопераційного знеболювання, зменшує тривалість перебування породіль в акушерському стаціонарі.

Посилання

Sidelnikova VM. (2009). Aktualnyie problemyi nevyinashivaniya beremennosti: tsikl klinicheskih lektsii. М:138.

Fleіshman AN. (2012). Medlennyie kolebaniya gemodinamiki. Teoriya, prakticheskoe primenenie v klinicheskoi meditsine i profilaktike. Novosibirsk:222.

Heller DS. (2013). Placenta Accreta and Percreta. Surgical Pathology 6:181–197. https://doi.org/10.1016/j.path.2012.10.003; PMid:26838709

Khan RU, El-Refaey H. (2015). Pathophysiology of postpartum hemorrhage and third stage of labor. A textbook of postpartum hemorrhage. SapiensPublishing:156.

Clark SL, Koonings PP, Phelan JP. (1985). Placenta previa/accreta and prior cesarean section. Obstet. Gynecol. 66;1:89–92. PMid:4011075

Frolova OG, Tokova ZZ, Volgina VF. (2006). Mediko-sotsialnyie aspektyi nevyinashivaniya beremennosti. Akusherstvo i ginekologiya 4:7–11.

Shunji S, Sachi T, Shutaro Y, Gen I, Tomoko O. (2014). Fetal Circulatory Responses to Maternal Blood Loss. Gynecologic and Obstetric Investigation. 51;3:157–159.

Mehasseb MK, Konje JC. (2015). Placental abnormalities. A textbook for postpartum hemorrhage. – Sapience publishing:800.

Wladimiroff JW. (2013). Cerebral and umbilical arterial blood flow velocity waveforms in normal and growth-retarded pregnancies. Obstet. Gynec. 69;5:705–709.

Milovanov AP, Dimova EA. (2011). Spornyie voprosyi patogeneza vrastaniya v stenku matki. Arhiv patologii 73;2:54–57.

Golianovskyi OV, Kaminskyy̆ VV. (2010). Masyvni akusherski krovotechi. K, «Triumf»:232.

Saveleva GM, Suhih GT, Manuhina IB. (2013). Ginekologiya: natsionalnoe rukovodstvo. Kratk. izd. M, GEOTAR-Media:704.

Ajlamazian EK. (2007). Neotlozhnaya pomosch pri ekstremalnyih sostoyaniyah v akusherskoi praktike: rukovodstvo. SPb, SpetsLit:400.

Radzinskiy VE. (2011). Akusherskaya agressiya. M, Status Praesens:688.

##submission.downloads##

Опубліковано

2018-11-30

Номер

Розділ

Акушерство