Вплив органозберігальних операцій з приводу доброякісних новоутворень яєчників на психоемоційний стан жінок
DOI:
https://doi.org/10.15574/HW.2019.144.68Ключові слова:
органозберігальні операції, доброякісні новоутворення яєчників, психоемоційний станАнотація
Мета дослідження: встановлення впливу органозберігальних операцій з приводу доброякісних новоутворень яєчників на психоемоційний стан жінок.
Матеріали та методи. Проведено клініко-лабораторне та психологічне обстеження 100 пацієнток репродуктивного віку після органозберігальних оперативних втручань з приводу доброякісних новоутворень яєчників, зацікавлених у збереженні фертильності.
Результати. Було встановлено, що до операції у 86,7±7,8% хворих з доброякісними пухлинами яєчників спостерігалося зниження якості життя, зумовлене проявами основного захворювання. Високі рівні тривожності, нервозності до проведення оперативного лікування свідчать про виражене психоемоційне напруження хворих, що спричинює порушення уваги, підвищення внутрішнього напруження, погіршення емоційного самопочуття. У всіх хворих з доброякісними пухлинами і кістами яєчників до оперативного лікування фіксували тривожно-депресивні невротичні розлади, а також виражені психопатологічні явища. Це свідчить про відсутність психологічної налаштованості у хворих перед операцією, оскільки частина хворих не представляє об’єму операції і вони не готові до можливих наслідків. Хворим з доброякісними пухлинами і кістами яєчників властиві: підвищена увага до себе і своїх відчуттів, заклопотаність станом свого здоров’я, відсутність почуття безпеки, невпевненість у собі; знижена стресостійкість, особливо у ситуаціях з непередбачуваним результатом, при зовнішній відсутності прояву тривожності.
Заключення. З метою зменшення проявів рис дисгармонійної особи, створення сприятливої налаштованості на майбутнє і профілактики соціальної дезадаптації у до- і післяопераційний періоди хворим, яких госпіталізують на оперативне лікування до стаціонару, слід проводити раціональну психотерапію, спрямовану на створення налаштованості на успішний результат операції і повернення до нормального, повноцінного життя.
Посилання
Zvarych LI, Lutsenko NS, Shapoval OS. 2015. Chastota funktsionalnykh kist yaiechnykiv u zhinok reproduktyvnogo viku v strukturi ginekologichnoi patologii. Suchasni medychni tekhnologii 2;3: 79–83.
Kuznetsova EP. 2010. Sovremennyie predstavleniya ob etiologii i patogeneze opuholevidnyih obrazovaniy i dobrokachestvennyh opuholey yaichnikov. Saratovskiy nauchno-meditsinskiy zhurnal 6; 3: 552-558.
Reznichenko GI, Shapoval OS. 2015. Osobennosti realizatsii reproduktivnoy funktsii u zhenschin s dobrokachestvennymi opuholevidnyimi obrazovaniyami yaichnikov. Zdorove zhenschiny 2 (98): 104–107.
Serebrennikova KG, Kuznetsova EP, Halilov RZ. 2010. Faktoryi riska razvitiya opuholevidnyh obrazovaniy i dobrokachestvennyih opuholey yaichnikov. Uraiskiy meditsinskiy zhurnal 6(71): 111–115.
Shapoval OS. 2016. Kisty yaiechnykiv. Analiz struktury patolohii u zhinok reproduktyvnoho viku. Scientific journal «ScienceRise:Medical Science» 9(5):75–79.
Shapoval O. 2016. Clinical and Diagnostic Parallels, Therapeutical Strategies in Benign Ovarian Tumor-Like Formations. The Science Advanced: Issue 02: 27–33. https://doi.org/10.15550/ASJ.2016.02.027
Vorontsova LL, Shapoval OS. 2015. Pathogenetic rationale for the use of immunomodulating and systemic enzyme therapy in treatment of nulliparous women with endometriod ovary tumors. Journal of Education, Health and Sport 1;5:75–86.
Pyliahina HIa. 2018. Metody otsinky psykhoemotsiinoho stanu do ta pislia operatyvnoho likuvannia. Mystetstvo likuvannia 2: 34–39.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Здоров’я жінки
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.