Комплексне лікування міоми матки у жінок з метаболічними розладами у репродуктивний період

Автор(и)

  • O. Makarchuk Івано-Франківський національний медичний університет,
  • Abdulrahman Abdulbaset Moslem Івано-Франківський національний медичний університет,

DOI:

https://doi.org/10.15574/100630

Ключові слова:

міома матки, ожиріння, селективні модулятори рецепторів прогестерону, агоністи гонадотропін-рилізинг-гормону, побічні ефекти

Анотація

Міома матки є найбільш поширеною формою доброякісних гормонозалежних проліферативних процесів міометрія. Її діагностують у 20–40% жінок у репродуктивний період та у 60% – у перименопаузальний період. Цій нозологіїї як одній із найбільш поширених захворювань жіночої репродуктивної системи присвячено чимало наукових праць та пошуків, проте вона продовжує привертати увагу дослідників у галузі медицини. У літературних повідомленнях останніх років представлено досвід використання препаратів, селективно модулюючих рецептори прогестерону та пригнічуючих ріст вузлів міоми без впливу на клітини нормального міометрія.


Мета дослідження
: підвищення ефективності лікування пацієнток із міомою матки та ожирінням із використанням селективних модуляторів рецепторів прогестерону (СМРП).


Матеріали та методи
. Дане спеціальне клінічне дослідження включало глибоке вивчення анамнестичних та клінічних даних, особливостей результатів лабораторних та інструментальних показників, даних гістологічного дослідження. У досліджені 60 пацієнток із лейоміомою матки та ожирінням отримували у якості передопераційної підготовки гормонотерапію за двома лікувальними програмами. У першу досліджувану групу ввійшли 30 пацієнток із лейоміомою матки та надмірною масою тіла і ожирінням, у лікувальну програму яким включили СМПР. У другу досліджувану групу увійшли 30 жінок із гіперпластичними процесами матки та ожирінням, яким було призначено препарати – агоністи гонадотропін-рилізинг-гормону (a-ГнРГ). Контрольну групу склали 20 пацієнток, передопераційна підготовка у яких відповідала загальноприйнятим стандартам клініко-лабораторного обстеження для такого виду оперативних втручань. Для усунення та зменшення клінічних проявів побічних ефектів, пов’язаних із дією даних препаратів, а також для корекції дисліпідемії, що супроводжує метаболічні розлади у цієї категорії жінок, та досягнення позитивного впливу на метаболічний та психоемоційний статус у комплекси гормональної терапії було додатково призначено препарат сухого екстракту трави якірців сланких – Tribulus terrestris L.


Результати
. За результатами проведеного дослідження обидві схеми передопераційного консервативного лікування сприяли вагомому зменшенню максимальних розмірів фіброматозних вузлів. Зменшення маткової кровотечі супроводжувалося нормалізацією рівня гемоглобіну до 3 міс у 93,33% випадків при використанні СМРП проти 56,66% – при використанні a-ГнРГ. Що стосується побічних ефектів, то найбільш статистично вагомими були відмін-ності у відсотку вазомоторних проявів. Так, частка пацієнток, у яких відзначено помірні або виражені приливи, склала 6,6% – у першій групі проти 36,6% – у групі, у якій у лікувальну програму включено a-ГнРГ. Також у ході аналізу лікувального ефекту відзначено статистичне підвищення середнього рівня загального холестерину та поглиблення дисліпідемії у групі з використанням a-ГнРГ.


Заключення
. Отже, отримані результати дослідження продемонстрували, що використання СМРП уліпристалу ацетату є більш ефективним, ніж ін’єкції a-ГнРГ, не тільки у якості передопераційної підготовки, але і як монотерапія міоми матки, особливо у пацієнток з метаболічними розладами.


Ключові слова:
міома матки, ожиріння, селективні модулятори рецепторів прогестерону, агоністи гонадотропін-рилізинг-гормону, побічні ефекти.

Посилання

Tatarchuk TF, Kosei NV, Mogilevsky DM, Sukhorebraya YeI, Shakalo IN. 2006. Aspects of Organ-Preserving Treatment of Uterine Leiomyoma. Reproductive Woman’s Health 1(25):123-129.

Garry R, Shett S, Sutton C. 1999. Whych hysterectomy? A detailed Comprasion of Laparoscopic, Vaginal and Abdominal Hysterectomy. Menorrhagia. Iss Medical Media Ltd:239-252.

Potapov VO, Medvedyev MV, Donska YuV, Ruban NK. 2012. Predicting Recurrence of Uterine Leiomyoma and Effectiveness of Various Methods of Organ-Preserving Treatment. Medical Prospects 17(4):44-48.

Solskiy YaP, Tatarchuk TF, Kosei NV, Lutsenko SI. 2001. Experience with Gonadotropin-Releasing Hormone Usage in Treatment of Uterine Fibroids. Women's Health 1:40-45.

Donnez J, Tatarchuk TF, Bouchard P. 2012. PEARL I Study Group. Ulipristal acetate versus placebo for fibroid treatment before surgery 366:409-420.

Sabry M. 2012. Innovative Oral Treatments of Uterine leiomyoma Obstetrics Gynecology International. 1-10.

Kosei NV. 2008. Phytotherapy in the Treatment of Dishormonal Benign Breast Diseases in Women with Uterine Leiomyoma. Reproductive Woman’s Health 4(38):171-173.

Vancov SA. 1996. A Propos of Trіbestan Pharmacology. J. Immunol. 15:4027-4034.

##submission.downloads##

Номер

Розділ

Гінекологія